Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych - SKARBEK MYSŁOWICE
Dzisiaj jest:
  Google.pl
SPN "SKARBEK" MYSŁOWICE WWW.SKARBEKMYSLOWICE.PL
STOWARZYSZENIE POMOCY NIEPEŁNOSPRAWNYM "SKARBEK"
 
  Logo Stowarzyszenia
 
  Menu główne
Strona główna

Aktualności

Zarząd

Biuletyn Informacji Publicznej
 
  Archiwum
Archiwum


18.12.2013r.
Kolacja wigilijna - CMP w Mysłowicach

Obecni byli wszyscy członkowie SPN "Skarbek", uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z członkiem rodziny, terapeuci prowadzący zajęcia i treningi oraz zaproszeni goście: I z -ca Prezydenta Miasta Pan Grzegorz Brzoska, Pełnomocnik d/s Osób Niepełnosprawnych Pan Krzysztof Marciniak, Przewodniczący Rady Miasta Pan Grzegorz Łukaszek, Naczelnik d/s organizacji pozarządowych Pani Edyta Helizamowicz, Ks. Proboszcz Rafał Ryszka, Dyrektor MOPS Pani Sylwia Komraus, Dyrektor MZGK Pan Zbigniew Augustyn, Kierownik Biblioteki Publicznej - Filia nr 11, Dyrektor ZSS w Mysłowicach Pani Anna Zając Lubowiecka.
Łącznie w kolacji uczestniczyło ponad 100 osób. Po złożeniu życzeń świątecznych i noworocznych przystąpiono do konsumpcji kolacji a "Skarbusie" przedstawili unowocześnioną wersję "Jasełek". Śpiewano wspólnie kolędy i prowadzono rozmowy z przyjaciółmi i znajomymi. Spotkanie trwało od godz. 15.00 do godz. 18.00.12.12.2013r.
Seminarium "Dzieło Prymasa"

W ramach porozumienia o współpracy GWSP w Mysłowicach i SPN "Skarbek" uczestniczyliśmy w seminarium "Dzieło Prymasa", przygotowując poczęstunek podczas przerwy, prezentując wystawę prac laureatów konkursów plastycznych Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie woj. śląskiego w 2013 r. p.n. "Mistrzowie Wyobrażni" oraz wystawiając swoje wyroby na kiermaszu w holu uczelni przy ul. Powstańców 19.10.12.2013r.
Wypieki członkiń "Skarbka"

Aby uświetnić mający się odbyć poczęstunek na seminarium "Dzieło Prymasa" kilka człońkiń SPN "Skarbek" samodzielnie wypiekało swoje specjały - smacznego!06.12.2013r.
Mikołaj 2013

Dyrektor MZGK Pan Zbigniew Augustyn wręczył uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy prezenty od św. Mikołaja oraz kilka rekwizytów świątecznych do wyposażenia pomieszczeń. Dzięki Panu Dyrektorowi rozświetlona jest też zasadzona przed siedzibą ŚDS choinka (świerk).28.11.2013.
MOK Mysłowice

W sali widowiskowej Mysłowickiego Ośrodka Kultury odbyła się animacja społeczno-kulturalna Osób Niepełnosprawnych. Udział wzięli:
1. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych z Sosnowca,
2. Studenci I-roku Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego,
3. Środowiskowy Dom Samopomocy przy SPN "Skarbek" z Mysłowic.
Uczniowie Zespołu szkół z Sosnowca zaprezentowali bardzo piękne przedstawienie tatralno-muzyczne - "Wspomnienie" Uczestnicy ŚDS zaprezentowali bardzo udany spektakl teatralny - "Pokolenie. Dla studentów UŚ-u był to rodzaj doświadczenia mającego na celu oswojenie się ze sztuką w wykonaniu Osób Niepełnosprawnych oraz zapoznanie się z działalnością społeczno-kulturalną w środowisku ONI.27.11.2013r.
Zabawa andrzejkowa - TPD-WTZ Sosnowiec

"Skarbusie" ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy SPN "Skarbek" w Mysłowicach zostali zaproszeni na zabawę andrzejkową do TPD-WTZ w Sosnowcu. Było to drugie spotkanie naszych organizacji jako zapowiedź dalszej, na pewno bardzo udanej współpracy na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.26.11.2013r.
Kiermasz - ING Katowice

Na zaproszenie Kierownictwa Banku Śląskiego ING w Katowicach ŚDS przy SPN "Skarbek" uczestniczył w kiermaszu światecznych akcesoriów. W kiermaszu 3 uczestnikom pomagali rodzice: Pani J.Dedak, Państwo Latosińscy i Pan M.Nowak. Ze sprzedaży uzyskano 605 zł.22.11.2013r.
Zabawa andrzejkowa - Biblioteka

Miejska Biblioteka Publiczna - filia nr 11 w Mysłowicach zaprosiła uczestników ŚDS przy SPN "Skarbek" na zabawę andrzejkową. W zabawie wzieli również udział uczestnicy WTZ "Radość" z Brzezinki. Było lanie wosku, otczytywanie wróżb, zabawy i tańce oraz poczęstunek. Panie z biblioteki były przebrane za "wróżki" i jak zwykle stworzyły niepowtarzalną atmosferę, w której uczestnicy zabawy bawili się znakomicie. Zabawa trwała od godz. 11-tej do 15-tej.20.11.2013r.
Szkolenie - Katowice

Prezes "Skarbka" Pani Olga Szwemin i Wiceprezes Pani Jadwiga Dedak wzięly udział w szkoleniu organizowanym przez MOST - "Standardy funkcjonowania NGO". SPN "Skarbek" otrzymał certyfikat nr 16/Bipnij/2013 z tytułu wprowadzenia i stosowania standardów funkcjonowania organizacji pozarządowych wypracowanych w ramach projektu "Bipnij dla przejrzystości i transparentności NGO" współfinansowanego przez Unię Europejską.18.10.2013r.
Piknik Integracyjny "Z przymróżeniem oka"

Z inicjatywy Dyrektora MZGK Pana Zbigniewa Augustyna odbył się Piknik Integracyjny z "Przymróżeniem oka", w którym uczestniczyli pracownicy MZGK z rodzinami oraz uczestnicy Środowiskowe Domu Samopomocy ze swoimi rodzicami. Podczas pikniku odbywały się zabawy integracyjne, rozgrywany był turniej tenisa stołowego, występy muzyczne i wokalne uczestników, wspólne tańce i śpiewy. Uczestnicy Pikniku raczyli się kiełbaską z rożna i ogniska, ciastem, herbatą i kawą. Imprezie towarzyszyła muzyka biesiadna w wykonaniu Panów P. i Z. Stogniewów. Największą atrakcją pikniku była przejażdżka po mieście bryczką, którym powoził Pan Stogniew.
Piknik integracyjny "Z przymróżeniem oka" odbywał się na przygotowanym przez MZGK Mysłowice terenie rekreacyjnym otaczającym budynek przy ul. Wielka Skotnica 39.16.10.2013r.
Uroczystości w Jaworznie

Udział 10 uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy na uroczystości 50-lecia Polskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z Upośledzeniem Umysłowym i 20-lecia WTZ w Jaworznie.06.10.2013r.
Wycieczka

Członkowie SPN "Skarbek" zwiedzili dwa przepiękne miasta: Karwinę i Ostrawę.29.09.2013r.
Impreza rowerowa

W dniu tym odbyła się Integracyjna Impreza Rowerowa organizowana przez Urząd Miasta Mysłowice.06.09.2013r.
Oficjalne otwarcie ŚDS

Oficjalne otwarcie działalności Środowiskowego Domu Samopomocy odbyło się 6 września 2013r. na które zaproszeni byli przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego, Władze Miasta Mysłowice, zaprzyjaźnione instytucje oraz osobistości. Wszystkim obecnym uczestnikom otwarcia Środowiskowego Domu Samopomocy serdecznie dziękujemy za przybycie oraz za życzliwe słowa zachęty i wsparcie do dalszego działania.03.09.2013r.
Plener - Mysłowice 2013

Plener realizowany jest pod patronatem Prezydenta Miasta Mysłowice w ramach Śląskiego Centrum Sztuki ONI, finansowanego z projektu ArtBrut Mysłowice .27.08.2013r.
Ogród doświadczeń

Wyjazd uczestników ŚDS do Krakowa do Ogrodu Doświadczeń.12.08.2013r.
Wycieczka

Wyjazd Środowiskowego Domu Samopomocy przy SPN "Skarbek" do ogrodu zoologicznego w Chorzowie.01.07.2013r.
Środowiskowy Dom Samopomocy

Urząd Miasta Mysłowice z dniem 01.07.2013r. powierzył Stowarzyszeniu Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek" w Mysłowicach - prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy dla trzydziestu uczestników.26.06.2013r.
I Regionalny Przegląd Teatralny ONI

W Mysłowickim Ośrodku Kultury w ramach programu Śląskiego Centrum Sztuki ONI pod patronatem Prezydenta Miasta Mysłowice i finansowanego przez Miasto Mysłowice z projektu ArtBrut. Wystąpiło 10 najlepszych w województwie śląskim zespołów teatralnych i wykonawców ONI.13.06.2013r.
Występ na festynie

Występ zespołu "Wyobraźnia" na festynie otrzymał ogromne brawa.11.06.2013r.
Tychy - Festiwal Piosenki i Twórczości

XIV Festiwal Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych - wernisaż plac plastycznych
Nagrody otrzymali:
I miejscs - Agnieszka Szpak
II miejsce - Aleksandra Dedak
I wyróżnienie - Przemek Kałuziński
II wyróżnienie - Paweł Sieradzki.11.06.2013r.
Polskie Emocje Filmowe

W MOK 10 "Skarbusiów brało udział w Polskich Emocjach Filmowych.05.06.2013r.
Igrzyska Osób Niepełnosprawnych

Grupa 10-ciu osób z SPN "Skarbek" brała udział w XIV Powiatowych Igrzyskach Osób Niepełnosprawnych w Lędzinach.28.05.2013r.
Polskie Emocje Filmowe

Grupa 12-stu osób niepełnosprawnych intelekt€alnie ze Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek" brała udział w IV emisji "Polskie Emocje Filmowe - radość".20.05.2013r.
Konferencja w PUP w Mysłowicach

Na konferencji p.n. II edycja spotkania mającego na celu promowanie osób niepełnosprawnych, zorganizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Mysłowicach w oprawie artystycznej obok zespołu "Tolerancja" wystąpił zespół "Wyobraźnia" ze Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek".17.05.2013r.
Festiwal "Pod Kluczem"

Zespół "Wyobraźnia" ze Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek" uczestniczył w festiwalu "Pod Kluczem", którego organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach. Zespół "Wyobraźnia" zajął I miejsce.14.05.2013r.
Polskie Emocje Filmowe

12-ście osób niepełnosprawnych intelektualnie uczestniczyło w III Spotkaniu "Polskie Emocje Filmowe - Smutek", których organizatorem był Mysłowicki Ośrodek Kultury. W dyskusji po emisji filmów - wzięły czynny udział osoby z SPN "Skarbek".24.04.2013r.
Polskie Emocje Filmowe

W MOK 10 "Skarbusiów brało udział w Polskich Emocjach Filmowych.09.04.2013r.
Polskie Emocje Filmowe

W MOK 10 "Skarbusiów brało udział w Polskich Emocjach Filmowych.19.03.2013r.
Zbiórka publiczna

W dniu tym odbyła się zbórka publiczna w Banku ING w Katowicach.12.03.2013r.
Zajęcia ze studentami08.03.2013r.
Wernisaż prac Agnieszki Szpak

Agnieszka - uczestniczka pracowni "Terapia przez sztukę "SPN Skarbek" w Mysłowicach wystawiała swoje prace pokazujące rozwój wrażliwości artystycznej i intelektualnej od 2000 do 2013 roku. Prowadzącą jest Pani Urszula Stodółkiewicz-Flak, która prowadzi zajęcia plastyczne z beneficjentami od roku 2000. Ogromną zasługą Pani Urszuli jest fakt, że w każdym uczestniku pracowni "Terapia przez sztukę", który wykazuje predyspozycje artystyczne, potrafi znaleźć talent plastyczny o indywidualnym charakterze i stworzyć w uczestniku matywację do pracy nad jego rozwinięciem.26.02.2013r.
Walne Zebranie

Podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego wybrano nowy zarząd Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek":
Prezez - Olga Szwemin
V-ce Prezes - Jadwiga Dedak
Sekretarz - Bogusława Szwemin
Skarbnik - Jacek Torba.21.02.2013r.
Wizyta w Muzeum Miasta Mysłowice

Wizyta na lekcji historii w Muzeum Miasta Mysłowice na Słupnej..12.02.2013r.
Zabawa Ostatkowa

Zabawa "Śledzikowa" odbyła się w szidzibie SPN "Skarbek przy ulicy Wielka Skotnica 39.02.02.2013r.
Występ Jasełkowy

Występ jasełkowy "Skarbusiów" w Kościele p.w. Ścięcia Jana Chrzciciela w Mysłowicach Bończyk - podczas mszy św.30.01.2013r.
Zabawa Karnawałowa

Zabawa zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną Filia nr 11 dla osób niepełnosprawnych ze Stowarzyszeń "Skarbek" i "Radość" oraz ZSS w Mysłowicach.28.01.2013r.
Występ Jasełkowy

Występ jasełkowy "Skarbusiów" w Domu Dziennego Pobytu Złota Jesień" w Mysłowicach.02.01.2013r.
Pokonkursowa wystawa

Od stycznia do końca lutego 2013 r. Mysłowickim Ośrodku Kultury w Galerii "Radość Tworzenia" były prezentowane prace beneficjentów pokonkursowej wystawy IV edycji Konkursu "Magia Kolorów", której tematem było życie Janusza Korczaka.

22.09.2012r.
Śląski Rajd Osób Niepełnosprawnych - Bez barier.

jak każdego roku o tej porze wszyscy niepełnosprawni z terenu województwa zostali zaproszeni na Śląski Rajd zorganizowany przez jak zwykle Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek" oraz PTTK koło w Mysłowicach. Wzięło udział 445 osób z różnych organizacji. Program Rajdu przewidywał zwiedzanie atrakcji turystycznych Beskidu Śląskiego i przejścia piesze po przygotowanych beskidzkich szlakach. Wszyscy spotkali się w wiślańskim amfiteatrze. Uczestnicy po takim wysiłku zostali poczęstowani strażacką przepyszną grochówką oraz wielkim hot-dogiem. Wzmocnieni i dumni z siebie uczestnicy wzięli udział w oficjalnej części wiślańskiej zabawy którą otwarto grą na stylowej trombicie. Następnie wystąpili zespół Kosztowioki, Skarbusie z Panem Michałem Stogniewem, kwartet 3+1 oraz zespół kabaretu kresowego z Bytomia "Paka RYcha". Nowością tegoroczną był Rajd Konny zorganizowany pzrez Ośrodek Hipoterapii "Padok" w Katowicach-Janowie. Wysiłek dla niepełnosprawnych jeźdżców i ich opiekunówbył niemały bowiem dość powiedzieć że do Wisły jechali 3 dni. Pięknie dziękujemy za przeżycia i ogromną pracę włożoną w ten sposób turystyki Panu Michałowi Stogniewowi i całej jego wspaniałej ekipie. Były konie ale też były rowery. Rajd rowerowy zorganizowałi niepełnisprawni z Pszczyny. Wszystko się udało a humory i pogoda świetnie dopisały. Do zobaczenia w przyszłym roku! .
9.09.2012r.
Nietypowa Niedziela

W niedzielę 9września 2012 r. kilkoro beneficjentów pracowni „Terapia przez Sztukę” zostało zaproszonych na plener malarski w Nikiszowcu organizowany przez „Grupę Janowską” z okazji 66 rocznicy istnienia. Pod opieką rodziców i opiekunów czyli Pań Olgi Szwemin i Jadwigi Dedak uczestnikami pleneru byli: Marlena Mazur, Daniel Torba, Ania Barska, Ania Wojdała, Justyna Kot, Paweł Sieradzki i Tadeusz Latosiński. Nasi „artyści” czuli się w towarzystwie profesjonalnych plastyków malarzy jak ryba w wodzie. Na dużych kartkach i blejtramach powstawały kolorowe budynki wokół nikiszowieckiego Rynku, Kościół Św. Anny , budynek poczty i inne. Podczas pleneru odbywał się kiermasz wyrobów artystycznych takich jak: obrazy, kilimy, serwetki oraz różnego rodzaju drobiazgi. Uczestników pleneru poczęstowano na plebanii kościoła Św.Anny smakowitym żurkiem. Wystawa poplenerowa odbędzie się w Szybie Wilson 18 września 2012 r. o godz. 18.oo. Zapraszamy serdecznie. .
30.05.2012r.
"Integracja Malowana Dźwiękiem"

Niezwykłą przygodę artystyczną przeżyli nasi artyści ze "Skarbka". Otóż Agnieszka Datoń, Agnieszka Szpak, Tomek Malina, Tomek Mularczyk, Marlena Mazur, Ola Dedak, Paweł Sieradzki, Ania Wojdała, Justyna Kot, Tadeusz Latosiński z Rodzicami, Pan Michał Stogniew, Panie Jadzia Dedak i Bogusia Plackowska wzięli udział w V Festiwalu "Integracja malowana Dźwiękiem" w Bochni. Wyprawa była daleka ae trzeba było zaprezentować się innej części Polski. W imprezie wzięło udział 170 uczestników, którzy przyjechali do Bochni z całej Polski. Zainteresowanie festiwalem z roku na rok rośnie. Niezwykła atmosfera udzieliła się też jurorom - aktor Artur Barciś zapowiedział, że z przyjemnością zjawi się w Bochni za rok. Uczestnicy rywalizowali w kategorii występów solowych, duetów oraz zespołów. Na scenie występowały wspólnie osoby pełnosprawne i niepełnosprawne. Nie przyznawano miejsc na podium - nagrodzono najlepszych, nie ustalając ich kolejności. Bo choć laury są ważne, to tak naprawdę nie o to w tej imprezie chodzi. Wystarczyło być wczorajszego wieczoru w bocheńskiej Hali, by wzruszyć się i w mig to zrozumieć. W jury festiwalu zasiedli Marek Piekarczyk (TSA) Marek Pacuła (Piwnica pod Baranami), Andrzej Lampert (PIN) oraz aktorzy Adrianna Biedrzyńska, Artur Barciś oraz Paweł Królikowski. Organizatorem festiwalu jest od pięciu lat Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni, wspierany przez lokalne samorządy oraz sponsorów. Im wszystkim należą się wielkie podziękowania. - Ludzie dzielą się na tych, którym się chce i tych, którym się nie chce. Wam się chce i bardzo wam za to dziękuję, bo tylko ci, którym się chce popychają ten świat do przodu! - mówił do organizatorów, wolontariuszy i wszystkich związanych z festiwalem osób Artur Barciś. .
25.05.2012r.
Nasze Kochane Mamy

O godz. 12.oo zebrały się nasze Mamy i Opiekunowie na nasze skarbkowe obchody Dnia Matki. Zorganizowaliśmy mały koncert muzyczny dla Mam pod dyrekcją Pani Jagody Plackowskiej a każda Mama dostała od swoich milusińskich pięknie wykonane, bardzo kolorowe i okazałe bukieciki wykonanych z kartonu kwiatów. Za pomysł i pomoc w wykonaniu dziekujemy Pani Maji Kentzer. Do tego każda Mama otrzymała pomponik Pamięci, których powstanie pilotowała Pani Bogusia Plackowska. Obserwując salę widziałam wiele wzruszenia na twarzach Mam, coś jakby każda nagle dostała katarku i trzeba było szukać chusteczek w torebkach albo pożyczać do sąsiadki. Jako poczęstunek były słodkości, kawa, herbata i zamiast cukru dużo, duzo całusów. .
23.05.2012r.
ZOO.

Wczoraj wernisaż a disiaj wycieczka do ZOO. Nie można powiedzieć żeby w "Skarbku" było nudno. Tym bardziej że byliśmy umówieni z Panem Markiem Kocurkiem, który zaprosił nas do sali dydaktycznej chorzowskiego ZOO. Pan Marek opowiadał nam o małych zwierzętach i mogliśmy potrzymać na rękach śliczne króliczki, traszki, groźnie wyglądającego gekona oraz prawdziewgo węża dusiciela. Nie wszyscy mieli ochotę na bliższą znajomość ze zwierzętami i woleli oglądać groźne pająki i kolorowe węże przez szybę akwarium. Potem Pan Marek zabrał nas na spacer po ZOO. Odwiedziliśmy słonie, niedźwiedzie, małpy, nosorażce, tygrysy, lwy, pantery i inne zwierzęta. Zajrzeliśmy do ptaszarni i przy okropnym wrzasku papug przeszliśmy oglądać ryby i wodne stworzenia w ich cichych akwariach. Podobały nam się bardzo pawie chodzące dumnie po terenie parku. Pogoda była świetna może trochę zbyt gorąco ale od czego jest zimna woda. W parku spędziliśmy cały dzień. Dziękujemy Panu Markowi Kocurkowi także za ciekawostki o zwierzętach którymi umilał nam zwiedzanie parku. Musimy znowu się wybrać na jesieni na taki naukowy spacer..
22.05.2012r.
"Ludziki Moniki"

Nareszcie 22 maja 2012 r. doczekaliśmy się w Galerii "Radość Tworzenia" w Mysłowickim Ośrodku Kultury wystawy prac plastycznych Moniki Skowery pt: "Ludziki Moniki". Skarbkowicze bardzo lubią Monikę za jej ciepło i niewinność, które zresztą widać na jej obrazkach. Talent Moniki dojrzewał pod bacznym okiem Pani Urszuli Stodółkiewicz - Flak, która wyrażając się ciepło o Monice pisze: "Najczęściej uśmiechnięta pięknym dziecięcym uśmiechem ... szuka przyjaciół, ciepła, zrozumienia, i właśnie to zaszyfrowuje w swoich malunkach...". Miło było patrzeć na trochę zawstydzoną ale jakże dumną buzię naszej Monisi. Skarbkowicze bardzo lubią Monikę za jej ciepło i niewinność, które zresztą widać w każdej kreseczce. Obok obrazów głównej bohaterki można było również obejrzeć wystawę szkła zdobionego oraz uczestniczyć w występach muzycznych podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek"z Mysłowic. Autorami wystawionego szkła zdobionego są: Monika Skowera, Tadeusz Latosiński, Tomasz Zawiślak, Tomasz Malina, Anna Wojdała, Agnieszka Szpak, Paweł Sieradzki, Aleksandra Dedak, Daniel Torba, Marlena Mazur, Agnieszka Datoń, Paweł Dalke, Piotr Majewicz. Serdecznie dziękujemy Pani Urszuli Stodółkiewicz-Flak za cudowną aranżację wystawy, która nabrała charakteru bajki z dziecinnych lat. .
11.05.2012r.
Lubimy ten Festiwal...

„Dzieci! – dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia i dążcie do sławy. Coś z tego zawsze się stanie” (Janusz Korczak) – to motto, które przyświecało III Festiwalowi Muzycznemu „Pod kluczem”, który miał miejsce 11 maja 2012 roku. Motto – nie przypadkowe. Janusz Korczak to patron Zespołu Szkół Specjalnych w Mysłowicach a rok 2012 jest właśnie poświęcony niezwykłemu Doktorowi, który swoje życie poświęcił dzieciom i młodzieży. Na Festiwal zgłosiło się 10 zespołów muzycznych i 5 solistów z całego województwa a wśród nich nasz Zespół Instrumentalny pod wodzą Pana Michała Stogniewa. Cudowna atmosfera, radość, muzyka – to chyba zbyt mało, żeby ukazać to, co działo się na sali widowiskowej Mysłowickiego Ośrodka Kultury w Mysłowicach (współorganizatora imprezy). Jest to festiwal, na którym nie widać rywalizacji a jedynie niesamowitą zabawę i zdolnych, uśmiechniętych ludzi. Ich talent, którym chcieli się podzielić – budził żywe reakcje publiczności. Festiwal był również naszym sukcesem , bo zajęliśmy III Miejsce w kategorii Zespołów. Chyba zaczniemy już ćwiczyć aby w 2013 r. bardziej sie popisać. Bardzo fajana impreza. Już dziś czekamy na następny IV Festiwal "Pod Kluczem". .


26.04.2012 r.
Witamy wiosnę w Bibliotece

W pierwsze słoneczne dni biblioteka przy ul. Mikołowskiej zorganizowała dla wychowanków Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Skarbek” wiosenną „biesiadę” wśród książek. Na początku spotkania Pani Wiosna, w rolę której wcieliła się Anna Żmuda, ciepło przywitała wszystkich uczestników i obdarowała ich kolorowymi kwiatami. Czas spędzany w bibliotece przy elektrycznym ognisku wypełniała nie tylko zabawa, ale również nauka. Uczestnicy spotkania chętnie podejmowali się różnych zadań, związanych z wiosną - były zagadki, rozwiązywanie krzyżówek, wesołe piosenki i zabawa w teatr. Całość wiosennego spotkania prowadziła kierownik biblioteki Teresa Kamela, która po krótkiej przerwie na poczęstunek zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy tanecznej. Wiosenna terapia biblioteczna zakończyła się w godzinach popołudniowych. .
19.04.2012 r.
"Radość" w Galerii

Tym razem na swój wernisaż wystawy plastycznej do Galerii Sztuki Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Radość Tworzenia" zaprosili nas uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowych "Radość" w MYsłowicach Brzezince. Powitała nas bardzo serdecznie Pani Dyrektor Jadwiga Imiołczyk. Było co podziwiać. Oglądaliśmy bardzo piękne prace pełne zadziwiających kolorów, zaskakujących klimatów i dopracowanych szczegółów. Nasi przyjaciele z "Radości" mogą być z siebie bardzo, bardzo dumni. Mamy nadzieję, że częściej będziemy mieli okazję do podziwiania ich prac. Na zakończenie otrzymaliśmy prawdziwą niespodziankę. Mogliśmy usłyszeć wzruszające wiersze Krzysztofa Palki bardzo pięknie odczytane przez uczestników WTZ. To było bardzo miłe popołudnie. .
17.04.2012 r.
3D.

Tym razem postanowiliśmy zmienić trochę zwykły dzień pracy i dla odmiany zorganizowaliśmy wypad do kina. Zrobiliśmy głosowanie i okazało się że większość chce zobaczyć film wszechczasów czyli "Titanic" ale oczywiście w wersji 3D. Skoro tak to wola większości jest święta i pojechaliśmy do kina w Sosnowcu. Seans trwał parę godzin ale wrażenia były ogromne. "Skarbusie" wyszli z kina jakby trochę ślimtający, trochę zamyśleni no i co jest wręcz niespotykane jakby trochę cichsi..... Będziemy to powtarzać..
4.04.2012 r.
Jajeczko

W ostatni dzień przed feriami wielkanocnymi SPN "Skarbek" tradycyjnie zorganizował symboliczne Wielkanocne Śniadanie. Gościliśmy Prezydentów E. Lasoka, G. Brzoskę, Przewodniczącego Rady Miasta G. Łukaszka, Panią Radną J. Charchułę, Panią Dyrektor MOPS S. Komraus, Panią Dyrektor Biblioteki Filia Nr.11 T. Kamelę, Pełnomocnika d/s Osób Niepełnosprawnych Pana K. Marciniaka, Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, rodziców, opiekunów i przyjaciół. Nasze Wielkanocne Śniadanie rozpoczął KS.Proboszcz R. Ryszka błogosławiąc nasz skromny świąteczny stół. Rozmowy i dyskusje trwały długo a humory wszystkim dopisywały. Zaczynamy ferie. Wesołych Świąt .
16.03.2012 r.
Walne Zebranie

Jak zwykle o tej porze roku odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbrk" Walne Zebranie Członków. Powołano niezbędne Komisje a za jednogłośną zgodą zebranych zebranie prowadziła Pani J. Dedak. Najważniejsze punkty porządku obrad a więc sprawozdanie merytoryczne i finansowe z działąlności Zarządu SPN za 2011 r. przedstawiła Pani prezes Olga Szwemin. Przedstawiła również program działania, możliwości finansowe oraz plan i,prez w 2012 r. Walne Zebranie Członków jednogłośnie przyjęło sprawozdania i udzieliło Zarządowi absolutorium i podjęto stosowne uchwały. Pani prezes podziękowała wszystkim członkom Stowarzyszenia, współpracownikom, rodzicom i opiekunom podopiecznych oraz sponsorom za wsparcie i wysiłek włożony w ogromną pomoc jaką Stowarzyszenie otrzymało od nich w czasie przeprowadzki do nowej siedziby i w czasie organizowanych działąń w 2011 r. W wyniku dyskusji podjęto temat utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy oraz temat powiększenia siedziby o niewyremontowaną część budynku i jego przeznaczeniu. W zebraniu wzięło udział 84 % członków Stowarzyszenia.
12.03.2012 r.
Wisła - Fundacja ING Dzieciom

Od 3 - 10 marca 2012 r. podopieczni pracowni "Terapia przez Sztukę" już poraz drugi przebywali na zaproszenie Fundacji ING Dzieciom w Wiśle w Ośrodku "Regle". Nasi podopieczni mogli wyjechać do Wisły z rodzicem lub opiekunem oraz terapeutami ze "Skarbka". Tym razem był to Plener muzyczno-plastyczny. Oprócz pracy z terapeutami cały pobyt obfitował w wiele atrakcji. Byliśmy w Muzeum Beskidzkim w Wiśle oraz w Trójwsi czyli Jaworzynce, Koniakowie i Istebnej, w której odwiedziliśmy zabytkową Chatę Kawuloka. Skarbkowicze zostali zaproszeni przez organizatorów na zimowy kulig. Pogoda była cudowna, bajkowa sceneria a jadąc zaśnieżonym wąwozem brakowało nam tylko wiślańskich Janosików. Niezapomniany smak miała również kiełbaska z ogniska i gorąca herbata z malinami na którą zostaliśmy zaproszeni do góralskiego szałasu. Następnego dnia bez zaproszenia , za to z ogromną ciekawością wprosiliśmy się do nie byle kogo, bo do samego Pana Prezydenta Komorowskiego. Byliśmy ogromnie ciekawi Zameczku i słynnej Kapliczki w Wiśle Czanym gdzie odpoczywają nasi Prezydenci. Szczególnie urzekły nas widoki z okien Zameczku, wystrój wnętrz oraz bliskość przyrody. Nie samym zwiedzaniem jednak żyliśmy. Pamiętajmy, że pojechaliśmy na pracowity Plener.Przez cały tydzień odbywały się próby z Panem MIchałem Stogniewem wspólnie wykonywanego utworu instrumentalnego i występów solowych, z Panią Urszulą Stodółkiewicz-Flak tworzyli malarskie obrazy a z Panią Mają Kentzer przygtowywali dekoracje już z myślą o Wielkanocy. W tym miejscu musimy docenić duży wkład pracy rodziców i opiekunów, którzy pracowali nad ozdobami z ogromnym zaangażowaniem. Wieczory też były zajęte bo albo były gry i zabawy, albo karaoke i oczywiście Bal Piżamowy. Śmiech to zdrowie więc zafundowaliśmy sobie duże ilości tego leku. Na zakończenie Pleneru odwiedził nas Pan Prezes Fundacji ING Andrzej Josik i członkowie Zarządu Fundacji. Zorganizowaliśmy, dziękując za pobyt w Wiśle pokaz naszych umiejętności. Były więc występy "orkiestry" skarbusiowej, występy indywidualne, wystawa osiągnięć plastycznych i ozdób Wielkanocnych. Były również przemówienia, wzruszenia i pamiątkowe prezenty dla naszych darczyńców. Dziękujemy za pamięć o nas Pani Dyrektor Barbarze Śpiewak-Waligórskiej, którą serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do Mysłowic. Serdecznie dziękujemy..
1.03.2012 r.
"Patykiem rysowane"

Oto mamy w Mysłowickim Ośrodku Kultury w wernisaż kolejnej wystawy w Galerii "Radość Tworzenia". "Patykiem rysowane" to indywidualna wystawa podopiecznego Pani Urszuli Stodółkiewicz-Flak Daniela Torby. Są to portrety znanych ludzi /aktorów, polityków, artystów/. Rysowane patykiem i tuszem prace Daniela oddają niezwykle trafnie charakterystyczne cechy postaci. "Skarbusie" pękają z dumy, że mają takiego artystę. Wernisaż uświetniła prezentacja poezji Krzysztofa Palki oraz spektakl na podstawie "Opowiadań dla dzieci" B.E.Singera w wykonaniu Skarbkowiczów pod czujnym okiem Pani Sabiny Pawlik i jej studentek z Uniwersytetu Śląskiego. Naszymi gośćmi byli podopieczni i terapeuci WTZ "Radość" w MYsłowicach, uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych, Pełnomocnik d/s osób niepełnosprawnych Pan K. Marciniak oraz inni przedstawiciele Urzędu Miasta. W opinii naszych gości były to bardzo dobrze spędzone godziny. Zapraszamy na następne wystawy. .
24.02.2012r..
Oficjalne otwarcie nowej siedziby

Po wielkiej przeprowadzce i ogromnych porządkach Pani Prezes Olga Szwemin uznała, że nowa siedziba "Skarbka" jest gotowa do oficjalnego otwarcia i serdecznie powitała przybyłych Gości. Mieliśmy zaszczyt gościć Panów Prezydentów Brzoskę i Wajanta, Panią Dyrektor MOPS S.Komraus, Panią Radną J. Charchułę, Pełnomocnika d/s Niepełnosprawnych Pana K. Marciniaka, Naczelnika K.Imiołczyka, Przewodniczącego Rady Miasta M-ce G. Łukaszka, naszych przyjaciół i naszych sponsorów na czele z przedstawicielami WORD Katowice oraz Ks. Proboszcza R. Ryszkę. Po oficjalnych przemowach i wielkich i szczerych słowach podziękowań za pomoc w umożliwieniu przenosin do większego lokum goście podziwiwli najlepsze prace plastyczne naszych beneficjentów powstałe pod czujnym okiem Pani Urszuli Stodółkiewicz-Flak a które wystawione na sztalugach w całym "Skarbku" wprowadziły artystyczny klimat pracowni. Goście obejrzeli wszystkie pracownie i wysłuchali występu muzycznego w wykonaniu naszych uczestników zajęć muzykoterapeutycznych pod opieką Pani Jagody i Pana MIchała. GŁos zabrał również Pan Przewodniczący G. Łukaszek oraz Pani Radna J. Charchuła chwaląc nasze gospodarstwo. W imieniu Pracowni podziękowała za pomoc Pani J. Dedak a w imieniu rodziców Pani Teresa Latosińska. Następnie Ks.Proboszcz R. Ryszka pobłogosławił i poświęcił naszą nową siedzibę. Pani Prezes zaprosiła wszystkich na małe co nieco i ploteczki przy stołach. Atmosfera zrobiła się domowa więc na pogaduszkach spędziliśmy dobre kilka godzin. Mamy nadzieję że taki klimat w SPN "Skarbek" utrzyma się do końca świata i o jeden dzień dłużej.
21.02.2012r.
Idziemy do ogrodu!!!

Na dworze zimno i mokro a "Skarbkowe" towarzystwo wybrało się do ogrodów. Nie, nie prawdziwych ale malowanych. Zachętą do wyjścia z pracowni była wystawa pt. "Raj nieutracony czyli o ogrodach" w Muzeum Śląskim w Katowicach. Byliśmy zachwyceni obrazami magicznych ogrodów,altan romantycznych, kwiatów które wychodziły do nas z płócien a które artyści wyczarowali farbami. Ta przestrzeń, to bogactwo barw i form, prawie czuło się zapach łąkowych kwiatów. Obrazy zachęcały do natychmiastowych poszukiwań jakiejś ławeczki i chłonąć te słoneczne obrazy. Były także obrazy artystów nieprofesjonalnych. Piękne i nastrojowe. Zauroczeni postanowiliśmy również poświęcić parę zajęć ogrodom i roślinom, które nas otaczają. W drodze powrotnej nie straszny był nam wiatr i zacinający śnieg. Każdy z nas miał odród w sercu. Czekamy na wiosnę, a potem.......
3.02.2012r.
Bal Karnawałowy

Nasi podopieczni nie darowaliby nam opiekunom gdyby Karnawał minął niezauważony. Razem z rodzicami postanowiliśmy więc zorganizować Bal Przebierańców. Zabawa odbyła się po zajęciach i trwała do późnego wieczora. Stroje obowiązywały wszystkich także rodziców. Było głośno, kolorowo i bardzo słodko. Soki i ciasteczka znikały w oka mgnieniu bo szkoda byłoby aby muzyka się skończyła i nie poskakać jeszcz 10 minut. Było bardzo fajnie a tańce z balonikami trwały długo bo od poniedziałku zaczynały się tygodniowe ferie. .
18.01.2012r.
Spektakl teatralny na Uniwersytecie Śląskim.

Dlaczego właśnie opowiadania dla dzieci? "(...) W naszej epoce, w której dar opowiadania stał się zapomnianą sztuką, a króluje amatorska socjologia i powierzchowna psychologia, dziecko jest wciąż niezależnym czytelnikiem polegającym wyłącznie na swoim smaku. Nazwiska i autorytety nic dla niego nie znaczą. Literatura piękna dla dorosłych rozpada się na kawałki, a książki dla dzieci będą jeszcze długo ostatnią Skarbnicą ciekawej fabuły, logiki, wiary w rodzinę, w Boga, w prawdziwy humanizm (...)". I.B.Singer "Opowiadania dla dzieci", tłum. A. Polkowski. W spektaklu zostały wykorzystane cztery opowieści I.B.Singera: "Rabbi Lejb i czarownica Kunegunda", "Papuga Drejdel", "Ole i Trufa", "Cirkur i Peziza". Przedstawienie zostało przygotowane w ramach fakultetu "Teatr dla życia" przez studentki Uniwersytetu Śląskiego - III roku pedagogiki ze specjalnością zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i oligofrenopedagogika oraz uczestników zajęć teatralnych w Pracowni "Terapia przez Sztukę" mysłowickiego Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek". Nad realizacją projektu czuwała Sabina Pawlik, instruktor teatralny w Stowarzyszeniu oraz pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego. Przy okazji naszego występu zorganizowano również pod czujnym okiem Pani Urszuli Stodółkiewicz-Flak wystawę rysunków Anety Kluge i Moniki Skowery. .
14.12.2011r.
WIGILIA 2011

Wigilia w Skarbku to dzień na który wszyscy czekają przez cały rok. Tym razem postanowiliśmy to święto zorganizować w naszych pomieszczeniach przy ul. Strumińskiego 4a. Przygotowaliśmy barszcz z pasztecikami postnymi, śledziki, ciasta i ciasteczka oraz mnóstwo różnych przegryzajek. Wieczerzę poprowadził nasz Wielki Przyjaciel Ks Proboszcz Rafał Ryszka. Na nasze zaproszenie przybyli: Pani Dyrektor MOPS Sylwia Komraus, Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Anna Zając-Lubowiecka, Pani Teresa Kamela, Panowie Prezydenci Edward Lasok i Grzegorz Brzoska, Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Łukaszek, Pełnomocnik d/s Osób Niepełnosprawnych w Mysłowicach Krzysztof Marciniak, Dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice Pan Adam Plackowski i wielu innych zacnych gości i członków Stowarzyszenia. Trochę pogadaliśmy, było trochę wspomnień oraz oczywiście kolędy. Wigilijny wieczór trwał długo i zostanie w naszej pamięci jako wieczór uroczysty i wzruszający. Następna Wigilia odbędzie sie już w nowej siedzibie "Skarbka". Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2012 Roku .
5.12.2012 r.r.
I znowu wystawa.

Dzię jak widać obfitował w różne nasze dzialania. Najpierw ING Bank a popołudniu w Domu Kultury w Katowicach Zawodziu odbył się wernisaż wystawy Oli Dedak i Daniela Torby. Na ścianach pyszniły się kolorami prace Oli a czarno-białe portrety Daniela dodały wystawie powagi. Pani Urszuli Stodółkiewicz-Flak gratulujemy takich wychowanków a wychowankom gratulujemy szczęścia, że dostali się w tak cudowne ręce.
5.12.2011r.
Święta tuż, tuż.....

Jak w poprzednim roku także i w tym zostaliśmy zaproszeni przez naszą nieocenioną wolontariuszkę Panią Elę Ples do uczestnictwa w Kiermaszu Bożonarodzeniowym w siedzibie ING Banku w Katowicach. Na naszym stoisku znalazły się robione przez Skarbkowiczów, ich opiekunów i terapeutów kartki świąteczne, kolorowe i białe aniołki do zawieszania, szklane zdobione metodą dequpage świeczniki, drewniane tace, serwetniki i kolczyki, bajecznie kolorowe cekinowe bombki. Inne Stowarzyszenia sprzedawały koronkowe kolczyki, pierniczki i piernikowe domki. Wszystko błyszczało, świeciło i pachniało Świętami. Nasza sprzedaż odbywała się w ramach zbiórki publicznej a pieniądze zbierane są na wyjazd rehabilitacyjny całej grupy. Delegacja Skarbka, która dwoiła sie i troiła zachęcając do kupna naszych prac to: Ola Lejman, Ania Wojdała, Marlenka Mazur, Agnieszka Szpak, Tadeusz Latosiński i Daniel Torba pod czujnym okiem Pani Jadwigi Dedak.
30.11.2011r.
Ale kulturalnie!

Galeria Sztuki Osób Niepełnosprawnych "Radość tworzenia" w Mysłowickim Ośrodku Kultury gościła artystów i ich prace plastyczne z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób niepełnosprawnych Umysłowo - Koło w Pszczynie. Zaprezentowano nam kolorowy, bajkowy świat pełen radości i miłości. Na takim świecie chcielibyśmy żyć!!!. Ale to nie koniec kulturalnych wydarzeń. Wieczorem "skarbkowe" towarzystwo zostało zaproszone do uczestnictwa w spektaklu Kabaretu z Katowic "Drzewo a Gada", którego założycielami i występującymi są osoby niepełnosprawne. Nastrojowa muzyka i mądre teksty zmusiły nasze rozbiegane myśli do chwilowej zadumy. Dziękujemy i do następnego spotkania!.
24.11.2011r.
Co nas czeka?

Starym zwyczajem pod koniec listopada uczestniczyliśmy w zabawie andrzejkowej, którą organizowała Miejska Biblioteka Filia nr 11 i nieoceniona Pani Teresa Kamela.Były czarodziejki i czarownice. Były wróżki i wróżby, lanie wosku i oczywiście tańce. W zabawie brała udział młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej "Radość" oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Mysłowicach. Tańce i słodkości, piękne panie i przystojni panowie. Czego trzeba więcej do szczęścia? A co nas czeka? Los pokaże! .
16.11.2011r.
"Unikat"

Zaprzyjaźnione ze "Skarbkiem" Stowarzyszenie Wspierania Działań Twórczych "Unikat" w Katowicach zaprosiło nas na Dzień Otwarty. Zobaczyliśmy pracownie: graficzną, ceramiczną, komputerową i szkła artystycznego. Obejrzyliśmy galerię pięknych prac użytkowych i artystycznych. Pozdrawiamy i dziękujemy za miłe przyjęcie .
10.11.2011r.
Koncert

Nasza Pani Jagoda Plackowska zaprosiła kilkorga naszych uczestników pracowni "Terapia przez Sztukę" na koncert w Akademii Muzycznej w Katowicach.Koncerty dla osób niepełnosprawnych w AM odbywają się kilka razy w roku. Będziaemy w nich uczestniczyć. .
26.10.2011r.
Niech żyje sport

Mówią, że sport to zdrowie. Dlatego Skarbusie stosując się do tej zasady pojechali na Olimpiadę zorganizowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Rybniku-Boguszowicach. Trzeba było się trochę wysilić a rywalizacja z innymi Stowarzyszeniami z województwa śląskiego to niełatwa sprawa po długim siedzeniu na kanapach. Całe szczęście, że wszyscy uczestnicy byli zwycięzcami bo inaczej byłoby krucho. Natomiast zabawa była świetna i jak opowiadały Panie Aniela Ciepły i Henryka Szołtys było i uroczyście i zabawnie a najważniejsze, że impreza się udała. .
18.10.2011r.
Konferencja w naszej sprawie

Mysłowicki Ośrodek Kultury udostępnił swoją salę widowiskową konferencji naukopwej przez SPN "Skarbek" zorganizowaną pn."Osoby Niepełnosprawne Intelektualnie - Realia i Perspektywy". Zaproszeni goście wysłuchali wykładu Pana Posła na Sejm RP Marka Plury, Pełnomocnika d/s osób niepełnosprawnych urzędu marszałkowskiego Jana Zielińskiego, Dr Aleksandry Wentkowskiej z Biura Porad Obywatelskich w Katowicach, Dr Grażyny Szafraniec z Uniwersytetu Śląskiego oraz Pani Soni Wilk z Muzeum Śląskiego w Katowicach.WEdług uczestników konferencji była to potrzebna i na wysokim poziomie możliwość wymiany postaw i poglądów. Po skromnym poczęstunku Pani prezes Olga Szwemin zaprosiła wszystkich gości na wernisaż poplenerowej wystawy "Nikiszowiec - 2011". Plener odbył się w czerwcu i udział w nim wzięli artyści niepełnosprawni amatorzy i profesjonaliści. Oglądający prace byli pod ogromnym wrażeniem pięknej kolorystyki, różnorodności odbioru i oddanych nastrojów na wystawianych obrazach. W przyszłym roku też zorganizujemy taki letni plener. Może w innej częśći Śląska? .
6.10.2011r.
Jesienny Plener

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek" zostało zaoroszone na plener plastyczny w jedno z ciekawszych miejsc w Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie , bo do Skansenu. Organizował to Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Naszym platycznie uzdolnionym skarbkowiczom sceneria i atmosfera tej imprezy bardzo odpowiadała bo powstało kilka naprawdę ciekawych prac.
3.10.2011r.
Ola i Daniel.

Wiadomo, że nasza pracownia "Terapia przez Sztukę" pełna jest uzdolnionych artystów. Nic dziwnego, że upomina się o nich wielki świat. No może nie aż tak wielki ale podwoje Biblioteki Śl. są dla nich otwarte. Tym razem 3.10.2011 r. odbył się wernisaż wystawy prac Oli Dedak naszej kolorystki oraz Daniela Torby naszego grafika. Wystawę otwarto z wielką pompą. Byli oficjalni goście z Panem Posłem Markiem Plurą na czele oraz opiekunowie i przyjaciele naszych kolegów. Bardzo wszystkim się podobał nastrój prac Oli i chwalili świetne oko Daniela. Spotkamy się na następnej wystawie..
28.09.2011r.
I znowu sukces!

W czerwcu 2011 r. WTZ w Jaworznie ogłosiło konkurs plastyczny pod nazwą "Magia kolorów". Przez kilka wakacyjnych tygodni Pani Urszula Stodółkiewicz - Flak przygotowywała kilka osób do tego konkursu. Prace zostały w sierpniu wysłane do oceny do Jaworzna. 28.09.2011 r. odbyło sie odczytanie wyników. Pragniemy podzielić się miłymi wieściami bo nasza Ola Dedak zdobyła I miejsce w konkursie a Agnieszka Szpak wyróżnienie. Bardzo się cieszymy i gratulujemy naszym artystkom. Czekamy na następne nagrody .
17.09.2011r.
II Śląski Rajd Osób Niepełnosprawnych - Wisła 2011.

Po rocznej przerwie przy pięknej pogodzie ruszył długo oczekiwany II Śląski Rajd Osób NIepełnosprawnych. Tym razem terenem naszych działań był Beskid Śląski z metą w Wiśle. Organizatorami byli - Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek" i KoŁo PTTK W Mysłowicach. Podkreślamy szczególnie że nasz Rajd odbył się dzięki wsparciu finansowemu z województwa śląskiego a patronował przedsięwzięciu MARSZAŁEK WOJ. ŚLĄSKIEGO i poseł na Sejm MAREK PLURA. W II Rajdzie Osób Niepełnosprawnych wzięło udział ponad 450 osób nie licząc przewodników PTTK oraz osób występujących na scenie mety Rajdu. WŚród uczestników 400 osób to niepełnosprawni w tym ok. 10 osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. NIepełnosprawni turyści skorzystali z 11 tras w tym jedna trasa rowerowa. Miło nam było wędrować z przedstawicielami organizacji pozarządowych takich jak: Polskie Stowarzyszenie Osób Upośledzonych Umysłowo z Piekar, Chorzowa i Pszczyny, Stowarzyszenia "Kontakt" z Zabrza i Gliwic, Związek Górnośląski z Mysłowic, Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Katowicach oraz nieformalna grupa osób niedowidzących Nordic-Walking z Wodzisławia śl. Na mecie był poczęstunek dla nabrania nadwątlonych sił oraz dla ducha i uciechy występy zespołów muzyczno-wokalnych. Profesjonalistami byli: Zespół Peśni i Tańca "Wiślanie" oraz zespół wokalny "Paka Rycha". Był pokaz mistrzowskiej gry na harmonijkach ustnych w wykonaniu Pani Dominiki Stokfisz oraz zespoły składające się z osób niepełnosprawnych jak: "Bębnoludy" z Stowarzyszenia "Kontakt" z Zabrza, trio Break-Dance z ZSS w Mysłowicach, "Skarbusie" z SPN w Mysłowicach oraz uczennice z Gimnazjum w Mysłowicach. Nastroje były wspaniałe i wszyscy występujący byli owacyjnie przyjmowani. Szczególnie gorąco i spontanicznie przyjęty był zespół "Paka Rycha", który we wspólnej zabawie - tańcach i śpiewie połączył 4 pokolenia.Wszystkie grupy otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom II Rajdu za udział i wielki wkład pozytywnej energii. Do zobaczenia w przyszłym roku..
7.09.2011r.
Nadzwyczajne Walne

Przepisy przepisami a życie swoje niesie. W związku z koniecznością dostosowania Statutu SPN "Skarbek" do naszej działalności i chęci rozwoju Stowarzyszenia Zarząd Zwołał Nadzwyczajne Zebranie Członków SPN "Skarbek" na dzień 7.09.2011 r. które odbyło się w siedzibie "Skarbka". Pani Prezes Olga Szwemin poddała pod dyskusję wszystkie konieczne zmiany w Statucie. Wnioski zostały przegłosowane i jednogłośnie zatwierdzone..
4.09.2011r.
Rozpoczynamy sezon.

Pełni sił i zaopatrzeni w doskonałe humory członkowie SPN "Skarbek" ruszyli tym razem na zachód naszego kraju i zostali natychmiast zauroczeni mijanymi zadbanymi miasteczkami i wsiami. Kwiaty, piękne i czyściutkie obejścia no i ..to już typowo babska sprawa, te piękne fieranki w oknach mijanych domów. Nasze postoje to Krapkowice z pięknie zachowanym i odrestaurowanym rynkiem, starymi murami, basztą, zamkiem i barokowym kościołem. Dalej nasza wycieczka postanowiła odwiedzić zamek jak z bajek Disneya. Brakowało tylko fruwających wróżek. Mowa o Mosznej. Zamek bajkowy z przepiękną biblioteką, salą balową, oranżerią. Zamek wielokrotnie przebudowaywany zresztą w różnych stylach bo i trochę gotyku i neorenesansu. Trzeba też wspomnieć o wspaniałym parku ze starodrzewiem i stawami oraz stadninie koni.W Głogówku - ryneczek - cudo, barokowy kościól oraz Kaplica Grobu Pańskiego, ratusz. Trzeba wspomnieć o zamku, który nie jest zamieszkały i niestety niszczeje. Na koniec zostawiliśmy sobie Kędzierzyn Koźle z przepustami na Odrze, Kościołem Św. Jadwigi z dwuskrzydłowym ołtarzem i niszczejącym zamkiem. Miasteczka perełeczki aż szkoda wracać do rzeczywistości.
2.07.2011r.
Zwiedzamy!

Tym razem nasza nieoceniona Pani Ewa Fułat "przewodnikowała" nam na wycieczce do TARNOWA. Piszę nazwę miasta z dużej litery bo po raz pierwszy w naszych podróżach uznaliśmy, że jest to miasto do przyjazne dla niepełnosprawnych. Miasto nie tylko czyściutkie, bardzo zadbane, pełne zabytków i dobrze karmiące to jeszcze na każdym kroku widać a to obniżone krawężniki, a to kolejny podjazd dla wózków. Ale największe wrażenie na nas zrobiła winda dla niepełnosprawnych - czynna i czyściutka przy niewielkim podziemnym przejściu dla pieszych. Okazuje się że można. Kiedy w Mysłowicach ktoś pomyśli nie tylko o sobie. Kłaniamy się nisko władzom Tarnowa. Byliśmy także w bajecznie kolorowym jedynym w Europie Muzeum Cyganów. Podziwialiśmy kolorowe kamieniczki i zwiedziliśmy część Muzeum Archidiecezjalnego bo drugą część zaproponowano nam do obejrzenia na ich stronie internetowej, bo eksponaty są bardzo cenne. Można i tak. Ale ogólnie to polubiliśmy Tarnów i chętnie tam pojedziemy znowu. Niech żyją wakacje.
28.06.2011r.
Artyści do pracy !!!!

W dniu 28.06.2011 r. odbył sie w Katowicach-Nikiszowcu Plener artystyczno-integracyjny w którym wzięli udział zapaleni artyści z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych intelektualnie w Jaworznie, Pszczynie i Piekarach Śl. z Warsztatów terapii Zajęciowej "Promyk" w Katowicach-Janowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej im. Brata Alberta w Sosnowcu oraz z naszej pracowni "Terapia przez Sztukę" i świetlicy terapeutycznej przy Stowarzyszeniu "Kontakt" z Zabrza. Ponadto w Plenerze wzięli udział profesjonalni artyści jak Panie Felicja Habdas, Monika Jerominek, Sabina Pazoń, Ewa Soska, Anna Szymaszek, Gabriela Węgrzyńska oraz Panowie Norbert Frej, Jan Nowak, Dieter Nowak i Krzysztof Soska. Komisarzem wystawy była niezastąpiona Pani Sonia Wilk. Osoby niepełnosprawne intelektualnie wraz z artystami malowali wybrane obiekty dzielnicy Nikiszowiec. Gotowe dzieła będzie można będzie podziwiać na wystawie poplenerowej która odbędzie się w październiku w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach.Zapraszamy.
19.06.2011r.
Festyn na Bończyku

Zostaliśmy zaproszeni przez Księdza Proboszcza Rafała Ryszkę na Festyn, który został zorganizowany z okazji nadania imienia placu w środku osiedla Bończyk, tuż przy Parafii pod wezwaniem Ścięcia Jana Chrzciciela, imieniem Jana Pawła II. Było wysoko, bo uczestnicy mogli oglądać skwer z wysokości drabiny Straży Pożarnej, było słodko bo można było zajadać domowe ciasta pieczone przez okoliczne gospodynie w tym naszej Pani Prezes i Pani Marysi Dalkowej i było śpiewnie i tanecznie bo daliśmy koncert i pokaz naszego walca angielskiego. Spędziliśmy tam całe popołudnie. Pożegnała nas podwójna bardzo wyraźna tęcza. Widocznie też się podobało tam...16.06.2011r.
Festiwal.

Jak co roku w tyskim Teatrze odbył się tradycyjny Festiwal Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Nasza ekipa z pracowni "Terapia przez Sztukę" wzięła udział we wszystkich kategoriach festiwalowych czyli prezentacji piosenki, sztuki teatralnej, konkursie malarstwa i rysunku. Potwierdziło się znowu, że w plastyce jesteśmy potęgą - Ola Dedak zdobyła II lokatę a Jadzia Paściak III. Gratulujemy.
11.06.2011r.
Konie, konie, konie...

Pan Michał Stogniew wraz ze swoim Ośrodkiem Hipoterapeutycznym "Padok" w Katowicach-Janowie zorganizował po raz drugi Wojewódzki Konkurs Jeździecki. Konkurs nie mógł się odbyć bez naszej ekipy. Bądź co bądź, po co się ćwiczy cały rok. Wszyscy zawodnicy przyjechali odświętnie ubrani z rodzicami jako zapleczem kibicującym. Zawodników było dużo ale nasza ósemka była bardzo widoczna w przejazdach dla mniej zaawansowanych. Najlepsza była Agnieszka Szpak, która zajęła II miejsce. W przyszłym roku będziemy startować w grupie bardziej zaawansowanych. Będziemy ćwiczyć a kiełbaski były pyszne i nastrój bardzo sportowy. Dziękujemy Panie Michale!!!! .
8.06.2011r.
Piknik Niepełnosprawnych

Urząd Marszałkowski woj. Śląskiego poprzez Pełnomocnika d/s Niepełnosprawnych zaprosił niepełnosprawnych naszego regionu do Chorzowa. Byliśmy i my. Na scenie były tańce, śpiewy i zabawy przy muzyce a pod sceną na wielkich stałach nasza pracownia prowadziła kwiatowe warsztaty. Robiliśmy i uczyliśmy robić kwiaty (irysy) z grubej krepiny. Chętnych było wielu. Każdy Uczestnik koncertu schodzący ze sceny otrzymał od nas kwiat. Deszczyk trochę pokapywał ale humory dopisywały.
31.05.2011r.
Krakowska wystawa

Galeria "Stańczyk" w Krakowie zaprosiła uczestników pracowni "Terapia przez Sztukę" na wernisaż wystawy nieżyjącego Krzysztofa Sabata długoletniego wychowanka SPN "Skarbek". Profesjonalni krakowscy artyści, którzy przybyli na wernisaż bardzo wysoko ocenili prace Krzysztofa. Również z pełnym uznaniem wyrażano się o pracy Pani Urszuli Stodółkiewicz-Flak, pod której opieką talent Krzysia tak pięknie się rozwinął. Po wernisażu poszliśmy do Kościoła Franciszkanów obejrzeć witraże S.Wyspiańskiego a potem do Colegium Maius i Colegium Nivum. Posiedzieliśmy trochę na Rynku i zrobiliśmy "zakupy" w Sukiennicach. Na koniec idąc już na dworzec PKP wstąpiliśmy do McDonalda na pokrzepiający posiłek. Droga do domu minęła szybko i szczęśliwie za to Mysłowice powitały nas wielką burzą z ulewnym deszczem. Kataru nikt nie dostał!!! .
29.05.2011r.
Wycieczka do Czech

No i wyjechało "skarbusiowe" towarzystwo za tzw.granicę. Niedaleko bo tylko do Czech ale zawsze. Miejscowość docelowa to Kromieżiż. Miasteczko przepięknie utrzymane pełne ślicznych kamieniczek. Jest też zamek a właściwie pałac pełen wspaniałego malarstwa europejskiego i świetnych mebli. Jest też okazała sala koncertowa z uznaną przez fachowców akustyką za najlepszą w tej części Europy. W tych pałacowych wnętrzach i przylegającym parku był kręcony słynny film Milośa Formana "Amadeusz". Pogoda była świetna więc obejrzeliśmy również sławne "kwietne ohrody", które zmieniają się w zależności od pory roku i stanu kwitnienia kwiatów. Wygląda to faktycznie przepięknie - jak tkany wielki kolorowy dywan. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu obiecując sobie następną wycieczkę. Gdzie?... zobaczymy.
26.05.2011r.
Dzień Matki

Podobno jest to najbardziej łzawe święto w roku i chyba coś w tym jest prawdy bo Mamy naszych wychowanków często sięgały, jedne ukradkiem inne jawnie po chusteczki aby otrzeć oko z "paproszka", który wpadł. Nasi śpiewali, tańczyli a nawet opowiadali kawały. Mamy poczęstowane zostały specjalnym ciastem upieczonym przez Panią Zosię i Anię Wojdałę. Wiadomo, że tam gdzie jest coś słodkiego to smutki odchodzą. Wszystkim Mamom najserdeczniejsze życzenia od wszyskich skarbkowiczów i ich opiekunów.
21.05.2011r.
Słupna.

W Mysłowicach na Słupnej odbywają się corocznie Mistrzostwa Piłki Plażowej. Otwarcie było wesołe i kolorowe. Nie mogło tam zabraknąć naszej skarbkowej ekipy która wystąpiła ze swą specjalnością jaką jest walc angielski. Wszystko wyszło jak trzeba. No... może z jedną poprawką. Były też śpiewy i dyskoteka.
18.05.2011r.
Olimpiada Osób Niepłnosprawnych woj. Śląskiego.

W tym roku pogoda dopisała. Niestety w ubiegłych latach Olimpiada odbywała się w deszczu i zimnie. A tu taka niespodzianka. Słońce w całej swojej mocy i okazałości. Dzięki temu Lędziny zaroiły się od niepełnosprawnych sportowców. Stadion W Lędzinach był pełen zawzięcie kibicujących kolegów i przyjaciół. Nasi beneficjenci pracowni "Terapia przez Sztukę" również brali udział i w zawodach oraz bardzo głośno w dopingowaniu. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale pamiątkowe. Musimy zaznaczyć, że organizatorem Olimpiady był PCPR w Lędzinach. Dziękujemy i do przyszłego roku...
6.05.2011r.
Festiwal "Pod kluczem"

Kolejna edycja Festiwalu "Pod kluczem" została zorganizowana W Zespole Szkół Specjalnych w Mysłowicach. Uczestnikami byli uczniowie kilku szkół specjalnych woj. śląskiego oraz członkowie Stowarzyszeń działających na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Kilkanaście osób ze Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek" z pracowni "Terapia przez Sztukę" wykonało kilka piosenek w tym również piosenki śpiewane podczas Powstań Śląskich. Festiwal odbył się w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach. Nasza Agnieszka Datoń zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy.
28.04.2011r.
Wyjątkowa uroczystość

Niecodziennym wydarzeniem w którym uczestniczyła nasza mała społeczność była obecność w Urzędzie Miasta Mysłowice na uroczystości nadania Pani Prezes Oldze Szwemin tytułu Zasłużonej dla Miasta Mysłowice. Ceremonia odbyła się na posiedzeniu Rady Miasta a po wygłoszeniu kilku ciepłych zdań pod adresem Pani Prezes Przewodniczący Rady Pan Grzegorz Łukaszek wręczył piękny dyplom oraz okolicznościową statuetkę wraz z wielkim bukietem czerwonych róż. Głos zabrali również Prezydent Miasta Edward Lasok, Pełnomocnik d/s Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Pan Jan Zieliński,Pani Sonia Wilk z Muzeum Śląskiego, Dyrektor MCK Adam Radosz oraz przedstawicielki pracowników i rodziców uczestników pracowni "Terapia przez Sztukę" Panie Jadwiga Dedak i Teresa Latosińska.Pilni obserwatorzy donieśli,że niejeden gość ukradkiem ocierał "zapruszone" czymś oko a u niektórych chusteczki były używane całkiem jawnie. Pani Prezes Olga Szwemin bardzo wzruszona podziękowała wszystkim za życzliwe słowa i stwierdziła, że jej szczęściem byłoby, aby te słowa skierowane do niej zamieniły się w konkretne działania na rzcz osób niepełnosprawnych. Potem były całusy, serdeczności i piękne kwiaty. Nasze Stowarzyszenie jest dumne, że prowadzi je taka osoba jak Pani Olga.
18.04.2011r.
Wielkanoc tuż, tuż...

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych zorganizowano jak co roku, uroczyste spotkanie przy symbolicznym śniadaniu. Uczestnikami byli nasi przyjaciele czyli Pani Iza Sobczyk i Ks.proboszcz Rafał Ryszka oraz Rodzice i Opiekunowie naszych "skarbusiów". Pani Olga Szwemin złożyła serdeczne życzenia świąteczne i podsumowała naszą zbiórkę publiczną przedświąteczną na której sprzedawaliśmy kartki przez nas zrobione oraz przedmioty drewniane i duże jaja ozdabiane metodą dekupażu. Każdy gość, rodzic czy opiekun również dostali po takim jaju. Skromny poczęstunek dopełnił całości.
6.04.2011r.
Wyjazd do Bielska.

W Miejskim Domu Kultury "Włókniarz" w Bielsku-Białej odbył się wernisaż wystawy prac osób niepełnosprawnych intelektualnie z regionu, w tym również 20 prac naszej Oli Dedak. Wystawa była bardzo interesująca a oglądających bardzo wielu. Po wystawie odbył się spaktakl teatralny w wykonaniu osób niepełnosprawnych intelektualnie ze Stowarzyszenia "Teatr Grodzki" w Bielsku-Białej. Całość imprezy była efektem projektu realizowanego przez Centrum Rozwoju Integracji Społecznej w Rybniku i Stowarzyszenia "Teatr Grodzki".
31.03.2011r.
Witamy Wiosnę.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia Nr 11 na zaproszenie Pani Teresy Kameli zostało zorganizowane Powitanie Wiosny. Zaproszone były osoby niepełnosprawne intelektualnie z SPN "Skarbek", WTZ "Radość" i ZSS w Mysłowicach. Powitanie było szczególnie kolorowe, pełne atrakcji i dobrego humoru.
15.03.2011r.
Jubileusz.

SPN "Skarbek" obchodziło 80 urodziny Pani prezes Olgi Szwemin. Oprócz życzeń Skarbusie zaprezentowały zestaw piosenek z ułożonymi samodzielnie tekstami. Świetną zabawę mieli wszyscy przy Skarbkowym turnieju wzorowanym na "Jaka to Melodia". Całym, świetnym występem zawiadywał Pan Michał Stogniew. Słodkości były pyszne i w ilości "do woli".
9.03.2011r.
Walne Zebranie

W Zespole SZkół Specjalnych w Mysłowicach odbyło się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek". Prezes Stowarzyszenia przedstawiła merytoryczne i finansowe sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia w 2010 r. oraz program działania na rok 2011.
8.03.2011r.
Wernisaż Oli

W Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach odbył się wernisaż wystawy Oli Dedak - wychowanki Pani Urszuli Stodółkiewicz Flak, która była także komisażem tej wystawy. Wśród zaproszonych gości byli Wiceprezydenci Mysłowic Panowie G.Brzoska i J.Wajant oraz Pani Pełnomocnik I.Sobczyk. Wystawa zrobiła ogromne wrażenie. Prace Oli są bardzo kolorowe, szalenie ciepłe a zarazem dynamiczne. Mała Galeria W MCK ledwo pomieściła zainteresowanych gości.
4.03.2011r.
Wernisaż.

Na zaproszenie Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbył się wernisaż wystawy prac Krzysztofa Sabata, nieżyjącego już długoletniego członka SPN "Skarbek". Krzysztof Sabat był szczególnie pracowitym twórcą. Jego talent zauważyła Pani Urszula Stodółkiewicz-Flak i dzięki niej talent Krzysia rozwjał się w miarę upływu czasu w sposób lawinowy. Komisarzem wystawy była Pani Sonia Wilk. Na wystawie byli obecni: grupa osób ze Stowarzyszenia "Unikat" z Katowic, przedstawiciele Urzędu Miasta Mysłowice Pani I.Sobczyk i M.Jędrzejczyk oraz Pan J. Zieliński - pełnomocnik d.s osób niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego.
28.01.2011r.
Nadzwyczajne zebranie Zarządu.

Na rozszerzone zebranie Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek" zostali zaproszeni nowo wybrani radni i władze miasta Mysłowice. Goście zostali podjęci "skarbkowym" skromnym obiadem. Omawiano sytuację lokalową siedziby Stowarzyszenia oraz zamierzenia na 2011 r. Na spotkaniu byli obecni Wiceprezydenci Mysłowic Panowie G.Brzoska i J.Wajant, Naczelnik K.Imiołczyk, Pełnomocnik d/s osób niepełnosprawnych Pani I.Sobczyk, Pani DYrektor MOPS S.Komraus, Pani Sonia Wilk - przedstawicielka Muzeum Śląskiego, Pan Radny S.Roncoszek oraz członkowie Zarządu SPN "Skarbek". Decyzje dotyczące poruszanych spraw będą podjęte po zmianach reorganizacyjnych instytucji podległych Urzędowi Miasta Mysłowice.
10.02.2011r.
Zabawa karnawałowa

Tradycyjnie od wielu lat Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr.11 zaprosiła na zabawę karnawałową osoby niepełnosprawne intelektualnie ze Stowaszyszenia Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek" w Mysłowicach, Zespołu Szkół Specjalnych w Mysłowicach oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej "Radość". Program zabawy oraz dekoracje zostały wykonane według projektu Pani Dyrektor Teresy Kameli i Pani Mai Kentzer ze Skarbka. Tańczyło i swawoliło karnawałowo około 80 osób.
28.01.2011r.
"Jasełka" cd.

Tym razem Jasełkowa ekipa została zaproszona do Domu Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Mieszkańcy Domu, bardzo serdeczni, starsi ludzie bardzo ciepło przyjęli naszą młodzież. Ogromną przyjemność sprawiły długo śpiewane razem kolędy. W przyszłym roku pojedziemy również.
12.01.2011r.
"Jasełka" w "Złotej Jesieni".

Nasza teatralna grupa osób niepełnosprawnych intelektualnie przedstawiła "Jasełka" w domu dziennego pobytu "Złota Jesień". Tradycyjnie każdego roku nasza grupa umila ludziom starszym czas pobytu. Oklaskom nie było końca, więc kolędowanie trwało i trwało...
6.01.2011r.
"Jasełka" w Kościele na Bończyku

Ksiądz Proboszcz Rafał Ryszka zaprosił naszą grupę jasełkową do Kościoła pod wezwaniem Ścięcia Jana Chrzciciela na Bończyku na "gościnne występy". Cała grupa, bardzo przejęta, pod czujnym okiem Pani Sabiny Pawlik (pomysłodawczyni) bardzo dobrze wywiązała się z zadania. Popołudnie zakończyło się wspólnym kolędowaniem z rodzicami i wieloma gośćmi. Czas prezentacji (Święto Trzech Króli) oraz atmosfera Kościoła wywołała duże wrażenie na przybyłych.
21.12.2010r.
Wigilia - "Skarbek" Mysłowice

W siedzibie SPN "Skarbek" obyło się spotkanie wigilijne dla beneficjentów pracowni "Terapia przez sztukę", ich rodzin i terapeutów.
17.12.2010r.
Wigilia - Mysłowice Larysz

W restauracji "Lari" w Mysłowicach Laryszu obyło się spotkanie wigilijne dla członków SPN "Skarbek" i ich rodzin. Wśród zaproszonych gości można było zobaczyć Prezydenta Miasta - Edwarda Lasoka, I Zastępcę Prezydenta - Grzegorza Brzoskę, Dyrektor MOPS w Mysłowicach - Sylwię Komraus, ks. proboszcza - Rafała Ryszkę, Dyrektora Muzeum Miasta Mysłowice - Adama Plackowskiego oraz Dyrektor ZSS Annę Zając Lubowiecką. Obecnych na sali było około 100 osób, którym kolację uświetnił występ "Skarbusiów" w spektaklu "Jasełka".
15.12.2010r.
Wernisaż - MCK Mysłowice

W Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach odbył się wernisaż prac nieżyjącego uczestnika SPN "Skarbek" Krzystofa Sabata.
10.12.2010r.
Wernisaż wystawy "ONI" - Zabrze

Promocja sztuki osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wernisaż odbył się w Teatrze Nowym w Zabrzu z okazji Światowego Dnia Wolontariatu.
09.12.2010r.
Wernisaż wystawy powarsztatowej - Katowice

Wernisaż odbył się w ramach projektu "ONI - promocja sztuki osób niepełnosprawnych intelektualnie". Po wernisażu obyło się przedstawienie "Jasełek" w wykonaniu uczestników WTZ z Jaworzna a następnie spotkanie wigilijne.
03.12.2010r.
Wernisaż wystawy "ONI" - Zabrze

Wernisaż wystawy "ONI" jako promocja sztuki osób niepełnosprawnych intelektualnie. Impreza odbyła się w ośrodku Politechniki Śląskiej "Innowacja" w Zabrzu z okazji odbywającej się konferencji.
01.12.2010r.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - Katowice

W ramach obchodów w gmachu Sejmu Śląskiego odbyła się wystawa "ONI - promocja sztuki osób niepełnosprawnych intelektualnie.
25.11.2010r.
Wernisaż wystawy poplenerowej - "Wisła 2010"

W Bibliotece Miejskiej przy ulicy Mikołowskiej beneficjenci pracowni "Terapia przez sztukę" wystawiali swoje prace. Terapeutami są Panie: Urszula Stodółkiewicz-Flak i Maksymiliana Kentzer. Wernisaż połączony był z zabawą Andrzejkową dla uczestników WTZ "Radość" z Mysłowic-Brzezinki i pracowni "Terapia przez sztukę". Pomysłodawcą i organizatorem zabawy była Pani Dyrektor Teresa Kamela.
15.11.2010r.
Wystawa "ONI" - Zabrze

Promocja sztuki osób niepełnosprawnych z regionu województwa śląskiego w Miejskim Domu Kultury w Zabrzu. Wystawa była bardzo dobrze przyjęta przez środowisko zabrzańskich stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo oraz młodzież z Zespołu Szkól Specjalnych w Zabrzu.
27.10.2010r.
Wystawa "ONI" - Zabrze

Promocja sztuki osób niepełnosprawnych intelektualnie pokazywana podczas konferencji w Poradni Pedagogiczno Psychologicznej w Zabrzu. Wystawa została bardzo ciepło przyjęta.
06.10.2010r.
Wycieczka - Szlakiem Zamków Jurajskich

Edukacyjna wycieczka dla beneficjentów pracowni "Terapia przez sztukę", którzy oglądali wystawę Parku Miniatur 26. zamków jurajskich w Podzamczu. W naturze ogladali kilka odbudowanych lub częściowo odbudowanych zamków jurajskich.
20.09.2010r.
Wystawa - Biblioteka Miejska w Jaworznie

Wystawa prac "Magia kolorów". Wśród kilkudziesięciu prac osób niepełnosprawnych intelektualnie z kilkudziesięciu stowarzyszeń woj. sląskiego nasza uczestniczka pracowni "Terapia przez sztukę" Oleńka Dedak, a Pani Stodułkiewicz-Flak jako jej instruktor otzymały szczególne wyróżnienie.
17.09.2010r.
Muzeum Śląskie - Katowice

W ramach projektu ONI - promocja sztuki osób niepełnosprawnych intelektualnie obyła się Ogólnopolska Konferencja "Twórczość Osób Niepełnosprawnych prowadzona przez Panią Sonię Wilk oraz Panią dr Grażynę Szafraniec. Konferencji towarzyszyła wystawa "Eros a la Naif". Była to impreza bardzo interesująca wzbogacająca tematykę twórczości osón niepełnosprawnych intelektualnie w aspekcie artystycznym, społecznym i moralnym.
15 - 16.09.07.2010r.
Warsztaty - Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Dni te na długo zapadną w naszej pamięci. Warsztaty plastyczne, w których brały udział osoby niepełnosprawne intelektualnie z ośrodków terapii zajęciowej z województa śląskiego, gdzie pod okiem wykładowców, nie tylko malowały ale poznały technikę sitodruku. Atmosfera była bardzo twórcza i ciepła.
14.09.2010r.
Koncert - Akademia Muzyczna w Katowicach

Członkowie stowarzyszeń osób niepełnosprawnych z całego śląska gościli w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie mieli możliwość zaprezentowania się w utworach instrumentalno-wokalnych. Koncert był jedyny i niepowtarzalny, wzruszeniom nie było końca. Sala koncertowa wybełniona była po brzegi.
09.09.2010r.
Finisaż wystawy "ONI" - Katowice-Zawodzie

Promocja sztuki osób niepełnosprawnych intelrktualnie w MDK w Katowicach Zawodziu. Eksponowana od 05.08.2010r. cieszyła się dużym zainteresowaniem i przyjęta przez oglądających z wielką sympatią i zachwytem.
04 - 05.09.2010r.
Wycieczka - Sandomierz

W tych dniach odbyła się wycieczka członków SPN "Skarbek" do Sandomierza, Kazimierza Dolnego i Puław. Zwiedzono wiele ciekawych zabytków. Czas upłynął w miłej i ciepłej atmosferze.
05.08.2010r.
MDK - Katowice Zawodzie

Wernisaż prac według projektu ONI - promocja sztuki osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wystawa wzbudziła wiele emocji i pozytywnych ocen.
04.07.2010r.
Wystawa - SAP w Katowicach

Dzień ten był miłym dniem dla uczestników pracowni "Terapia przez sztukę" dzięki wystawie ich prac, która odbyła się w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Katowicach. Wspaniali goście i miła atmosfera sprawiły, że było bardzo ciekawie i sympatycznie.
25.06.- 02.07.2010r.
Plener - Wisła

Uczestnicy pracowni "Terapia przez sztukę" byli na wspaniałym plenerze ufundowanym przez ING Bank Śląski. Dzięki naszym fundatorom oraz wolontariuszce Pani Elżbiecie Ples przeżyliśmy niezapomniane chwile.Integracja połączona z pracą i wypoczynkiem. Dziękujemy
21.06.2010r.
Wystawa - Muzeum Miasta Mysłowice

W dniu tym odbyła się wystawa prac nieżyjącego już Krzysztofa Sabata, który był członkiem SPN "Skarbek" oraz uczestnikiem pracowni "Terapia przez sztukę". W wystawie uczestniczyli między innymi Pełnomocnicy ds. Osób Niepełnosprawnych: Pani Izabela Gołaszczyk-Sobczyk z Urzędu Miasta Mysłowice i Pan Jan Zieliński z Urzędu Marszałkowskiego woj. Śląskiego.
17.06.2010r.
IX Festiwal Twórczości i Rozwoju - Tychy

Organizator Caritas Tychy. Pracownia "Terapia przez sztukę" wystawiła 5. prac plastycznych z których 2 zostały wyróżnione. Występ muzyczny i teatralny również zostały wyróżnione.
09.06.2010r.
Olimpiada Osób Niepełnosprawnych - Lędziny

Olimpiada organizowana przez PCRP Lędziny dla osób niepełnosprawnych z woj. śląskiego. Ze "Skarbka wzięło udział 10 beneficjentów.
05.06.2010r.
"Padok" - Katowice

Ośrodek Hipoterapeutyczny "Padok" zorganizował Wojewódzkie Zawody Jeździeckie dla osób niepełnosprawnych. SPN "Skarbek" z Mysłowic reprezentowali: Przemek, Daniel, Paweł i Tomek.
16.05.2010r.
Wycieczka do Kielc

W wycieczce wzięło udział ponad 30 osób z SPN "Skarbek" w Mysłowicach. Zwiedziliśmy między innymi Pałac Biskupów Krakowskich a w drodze powrotnej oglądaliśmy Katedrę z grobem Chrystusa zbudowanego na wzór grobu w Jerozolimie.
12.05.2010r.
Wystawa i Seminarium

W ramach projektu „Oni – promocja sztuki osób niepełnosprawnych intelektualnie w kontekście walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych” dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, odbyła się wystawa prac plastycznych osób niepełnosprawnych intelektualnie z 15 stowarzyszeń województwa śląskiego oraz Regionalne Seminarium.

szczegóły - tutaj

30.03.2010r.
Śniadanie Wielkanocne

Uczestnicy pracowni "Terapia przez sztukę" i ich rodziny wraz z zaproszonymi gośćmi spotkali się na uroczystym Śniadaniu Wielkanocnym. Wśród zaproszonych znalazł się m.in. proboszcz parafii Ścięcia Św. Jana Chrzciciela - ks. Rafał Ryszka. Spotkanie odbyło się w bardzo ciepłej, rodzinnej atmosferze.

26.02.2010r.
Wystawa poplenerowa

Odbyła się wystawa poplenerowa uczestników pracowni"Terapia przez sztukę" w karczmie "Austeria", która jest "perełką" zabytkową w Sławkowie. W pięknych wnętrzach "Austerii" nasze prace prezentują się pięknie, nabierają swoistego charakteru.

02.02.2010r.
Kulig w "Padoku"

Pogoda piekna, humory dopisywały przez to i kiełbaski bardzo smakowały. Organizatorem kuligu był Pan Michał Stogniew - jak zwykle wszytko świetnie przygotowane. Wróciliśmy bardzo zmęczeni ale za to bardzo szczęśliwi.

28.01.2010r.
"Bal przebierańców" w Biblitece Miejskiej w Mysłowicach

W Bibliotece Miejskiej w Mysłowicach przy ulicy Mikołowskiej bawiliśmy się wspólnie z uczestnikami "Radości" i ZSS im. Janusza Korczaka. Było mnóstwo ciekawych konkursów a zabawa była przednia. Atmosfera tradycyjnie bardzo ciepła. Dziękujemy Pani Dyrektor Teresie Kammeli oraz całemu Personelowi bibliteki za wspaniałą imprezę i ogromne serce.

21.01.2010r.
Dom Dziennego Pobytu "Złota Jesień" w Mysłowicach

Odwiedziliśmy mieszkańców z przedstawieniem Jasełkowym uczestników pracowni "Terapia przez sztukę". Później wspólne kolędowanie w iście rodzinnej atmosferze.

12.01.2010r.
Muzeum Śląskie w Katowicach

Zwiedzaliśmy Muzeum Śląskie w katowicach. Największe wrażenie zrobił na nas Fotoplastikon.18.12.2009r.
Wigilia 2009

Dzięki gościnności ZSS w Mysłowicach Zarząd SPN "Skarbek" zorganizował 18. grudnia 2009 roku spotkanie swoich członków na połączonych uroczystościach związanych ze Światowym Dniem Osób Niepełnosprawnych i Wolontariatu oraz integracyjnej Wigilii. Spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej ZSS w Mysłowicach i wzięło w nim udział ponad 120 osób.
Wszystkim uczestnikom tego spotkania jeszcze raz serdecznie dziękujemy i składamy życzenia świąteczne oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2010 Roku.

17.11.2009r.
Wernisaż "Punkt Widzenia"

Wernisaż wystawy w pełni poświęcony twórczości osób niepełnosprawnych intelektualnie z pracowni "Terapia przez sztukę". Impreza odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mysłowicach przy ul. Mikołowskiej 40. Gściem specjalnym był Zespół Pieśni i Tańca "Katowice" z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

17.09.2009r.
"Plener z pierogiem" w Sławkowie

Pracownia "Terapia przez sztukę" odbyła piekny plener malarski połaczony z "Dniem pieroga" w "Austerii.
Dziękujemy!
Dyrektorowi restauracji "Austerii" Panu Ples za Wielkie Serce i możliwość przeżycia pięknych chwil.
Więcej Takich Osób, a życie naszych podopiecznych będzie bardziej radośniejsze!
NIEWIELE TRZEBA ABY MOGŁO BYĆ TAK WIELE!!!.

29 - 30.08.2009r.
Wycieczka do Warszawy

Zwiedzaliśmy Warszawę - naszą stolicę i jesteśmy pod wrażeniem. Szczególnie niezapomniane przeżycia związane są ze zwiedzaniem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Niedługo pojawia sie tu zdjęcia27.04.2009r.
XIV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "DOM"

Pod honorowym patronatem Adama Gawędy - posła na Sejm RP. Organizatorami byli: Miasto Radlin, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Radlinie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie.
Pracownia "Terapia przez Sztukę" wystawiła 5 prac wykonanych pod plastycznym okiem Pani Urszuli Stodółkiewicz-Flak i wszystkie prace otrzymały nagrody. Natomiast praca Aleksandry Dedak - "Mama, tata, brat to mój cały świat" - otrzymała Nagrodę Specjalną i została zamieszczona na pierwszej stronie pokonkursowego folderu.

Niedługo pojawia sie tu zdjęcia19.04.2009r.
Festiwal "Otwartych Serc"

Udział w festiwalu pod kierunkiem Pana Michała Stogniewa i !!! I MIEJSCE.

Niedługo pojawia sie tu zdjęcia17.04.2009r.
Wystawa prac plastycznych

Prace wykonane przez beneficjentów pracowni pod okiem Pani platyk Urszuli Stodółkiewicz-Flak w Szybie Wilson przy Kopalni "Wieczorek" w Katowicach-Nikiszowcu.

Niedługo pojawia sie tu zdjęcia07.04.2009r.
Impreza integracyjna

Udział uczestników Pracowni "Terapia przez Sztukę w imprezie zorganizowanej przez Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Mysłowicach.
Przesłanie imprezy wspaniałe. Budujace jest to, że w gimnazjum znajduje się młodzież tak wspaniale rozumiejąca niepełnosprawność. DZIĘKUJEMY!

Niedługo pojawia sie tu zdjęcia22.01.2009r.
Zabawa karnawałowa

Już po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mysłowicach przy ulicy Mikołowskiej. Uczestniczyliśmy w pieknej zabawie przy okazji której uczestnicy Pracowni "Terapia przez sztukę" zaprezentowali przygotowaną na warsztatach teatralnych i muzykoterapi szopkę pod okiem Pani Marty Odziomek i Pana Michała Stogniewa.

Niedługo pojawia sie tu zdjęcia21.01.2009r.
Kolęda 2009

W pracowni "Terapia przez sztukę" odbyła się Kolęda.
Gościliśmy u siebie Księdza proboszcza z Kościoła pod wezwaniem Ścięcia św. Jana Chrzciciela na Bończyku.
Atmosfera była bardzo miła, a ksiądz proboszcz poznał nas bliżej.

20.01.2009r.
Wyjazd do Kobióra

Wyjazd do Kobióra na poplenerową wystawę zorganizowaną przez
dyr. Domu Kultury w Kobiórze - pana Jacka Turalika.
Było bardzo miło.

Niedługo pojawia się tu zdjęcia15.01.2009r.
Wizyta w noclegowni

Tego dnia gościliśmy w noclegowni w Katowicach - Szopienicach. Cieszymy sie, że nasza wizyta wniosła troszkę radości w życie bywalców noclegowni.
Razem - Cieplej !

Niedługo pojawia się tu zdjęcia13.01.2009r.
Kulig w stadninie "Padok"

Pogoda była piękna, zabawa przednia.
Kiełbaski - pychota !!
Z gospodarzem kuligu - panem Michałem, naszym Kochanym, nie mozna się nudzić.
Było świetnie !!!

Niedługo pojawia sie tu zdjęcia10.12.2008r.
Wigilia w "Skarbku"

W tym dniu odbyła się uroczysta wigilia członków S.P.N "Skarbek" w restauracji "Turkus".
Atmosfera była iście rodzinna..

14.10.2008r.
DZIEŃ NAUCZYCIELA

Z okazji "Dnia Nauczyciela" uczestnicy pracowni terapia przez sztukę przygotowali swoim opiekunom bardzo miła niespodziankę. Przygotowali piękny występ, każdy zaprezentowal to, co potrafi najlepiej.

07.09.2008r.
Wycieczka - Kamień Śląski

Tego dnia całą grupą "Skarbkową" wybralismy się wspólnie z grupą PTTK na bardzo ciekawą wycieczkę. Dużo zwiedzaliśmy! Pogoda dopisała, humory i apetyt również (jak widać).

14.06.2008r.
III Rajd Osób Niepełnosprawnych - Wisła

Rajd odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Mysłowice. Trasą rajdu były okolice Wisły, uczestniczyło około 200 osób z różnych stowarzyszeń z Mysłowic i nie tylko. Pogoda dopisała, humory rownież, więc wszyscy miło spędzili czas.
Honorowymi gośćmi rajdu były: Pełnomocnik ds Osób Niepełnosprawnych Pani Gabriela Magdziorz oraz Poseł Sejmu R.P. Pani Ewa Malik.


12.06.2008r.
VIII Festiwal Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych - Tychy

Uczestniczka pracowni "Terapia przez sztukę" Aleksandra Dedak zdobyła III miejsce w kategorii - praca plastyczna, którą wykonała pod fachowym okiem instruktora plastycznego, Pani Urszuli Stodółkiewicz-Flak.
Nagrodzoną pracę pt. "Cyganki" można oglądać w siedzibie SPN "Skarbek".
30.05. - 01.06.2008r.
Plener plastyczny - Węgierska Górka
- w plenerze plastycznym "Sztuką oswajamy świat" brali udział beneficjenci pracowni "Terapia przez sztykę". Zorganizowany został w celu promowania aktywnej postawy twórczej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas pleneru powstało wiele wartościowych prac plastycznych m.in. prace w technice pastel tłusty czy akryl na płótnie. Prace powstawały pod kierunkiem Pani Urszuli Stodółkiewicz-Flak.
25.05.2008r.
Piknik w Pszczynie "TACY SAMI-INNI"
- członkowie SPN "Skarbek" uczestniczyli w pikniku w Pszczynie. Fantastyczna pogoda, wiele wspaniałych atrakcji i dobrze przygotowana impreza sprawiły wiele radości uczestnikom pikniku.
19.04. - 20.04.2008r.
Ogólnopolskie Seminarium "Turystyka Osób Niepełnosprawnych" - Mysłowice

Jednym ze współorganizatorów było nasze stwoarzyszenie. Pomimo, iż pogoda nie dopisała w sobotni ranek w rajdzie pieszym i rowerowym uczestniczyło ponad 200 osób. W trakcie wędrówki do Trójkata Trzech Cezarzy przybliżono historię naszego miasta, natomiast w Mysłowickim Muzeum wystawiono prace uczestników pracowni "Terapia przez sztukę", ktore zostały wykonane w plenerze i dotyczyły turystyki. Swoje prace wystawiały też: W.T.Z. "Radość" oraz W.T.Z. z Pszczyny i Jaworzna.
Drugi dzień seminarium upłunął pod znakiem wyprawy szlakiem zabytków województwa śląskiego. Zwiedzono m.in. ciekawą zabudowę Nikiszowca (dzielnica Katowic) oraz zabytkową kopalnię "Guido" w Zabrzu.
15.04.2008r.
Ognisko w stadninie "Padok"
- W stadninie "Padok" w Katowicach-Janowie odbyło się ognisko dla uczestników pracowni "Terapia przez sztukę". Organizatorem był Pan Michał Stogniew - właściciel "Padoku". Atmosfera była niezmiernie miła, pogoda dopisała, humory również. Śpiewom nie było końca przy akompaniamencie akordeonu, na kórym grał Pan Zenon Stogniew oraz gitary, gdzie gitarzystą był, Pan Janusz Latosiński - ojciec jednego z uczestników pracowni.
04.02.2008r. - 10.02.2008r.
Ferie zimowe

31.01.2008r.
"JASEŁKA"
- występ w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Mikołowskiej w Mysłowicach.

28.01.2008r.
"JASEŁKA"
- występ w Domu Pomocy Społecznej w Katowicach.

21.01.2008r.
"JASEŁKA"
- grane w domu Diennego Pobytu MOPS. Bardzo się podobało. Przejętych aktorów nagrodzono słodyczami.

17.01.2008r.
KOLĘDA
- Ks. Dziekan Kasza po raz pierwszy w "Skarbku" z udziałem rodziców. Premiera "Jasełek" w reżyserii Pani z Warsztatów Teatralnych Marty Odziomek. Wszyscy byli ogromnie wzruszeni i przejęci. Premiera bardzo się udała.


11.01.2008r.
16 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
w Zespole Szkół im. Jnusza Korczaka w Mysłowicach. 
  Herb Mysłowic
 
  Skarbek
Historia
SPN "Skarbek"


Cele stowarzyszenia

Sposoby i metody
realizacji celów


Statut

Kontakt

Archiwum

 
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE